Sen bilmez misin ki hayvanlar sorumlu değildir

İrşad etmek üzere aktaracağı  meseleleri karşısındakileri sıkmadan ve kırmadan, aynı zamanda mesajını da vermek üzere genelde hanımı üzerinden hikayeleştirip, ince ince yollamalar ile kendine has bir ifade ve üslup kullanarak anlatmak suretiyle halkın gönlünde ayrı bir yer eden İstanbul Merkez Vaizi Rahmetli Hacı Cemal Öğüt Hoca, Fatih Camiinde, bir Ramazan gününde vaaz ediyor.

Dışarıda oruç tutmayanları, namaz kılmayanları görüyor, onlara bir şeyler demesi lazım, ama direkt olarak bir şey de söylemek istemiyor.

Konuya şöyle giriyor:
“Şu Hacı Cemal var ya, bu saf hanımla nasıl yaşayacak, nasıl idare edecek, bilemiyorum.”

Diyeceksiniz ki:
“Senin hanım çok mu saf?”

Aman sormayın, o kadar saf, o kadar saf ki, isterseniz bir saflık örneği vereyim de bakın anlayın. Hacı Cemal’in de bu saf hanımla nasıl yaşayacağını siz düşünün.

Efendim, öğle namazından önce abdestimi aldım, cübbemi giydim, kapıya da çıktım, buraya vaaza gelmek üzere ayakkabı­larımı giyerken bizim hanım da mutfakta iftarlık yemek hazırlı­yordu. Birden feryadı bastı.

“Eyvah, bu da mı gelecekti başıma?

Hemen ayakkabılarımı çıkardım, mutfağa doğru koştum, bak­tım, mutfakta bir şey yok.

Dedim ki:
“Hanım, yangın alarmı ve
­rir gibi ne bağırıyorsun öyle? Ne var?”

Dedi ki:
“Görmüyor mu­sun kediyi?”

“Görüyorum, kediye ne olmuş?”

“Daha ne olacak? İftarlık pideleri yiyor” demez mi?

Tepem at­.
“Hanım sen de ne kadar cimrisin. İnsan bir pide için bu kada
r çığlık atar mı? İşte camiye gidiyorum. Ne kadar pide istersen alır getiririm, hem de tazesinden” deyince, hanım bu sefer saf saf bana baktı, dedi ki:

“İlahi hoca, asıl saf olan sensin! Ben pideye mi acıyorum? Görmüyor musun, şu mübarek Ramazan gününde hayvan oruç tutmuyor, oruç? Şapur şupur pide yemekte. Ben hay­vanın oruç yediğine kızıyorum, ona üzülüyorum.”

Tepem iyice attı. Ben de dedim ki:
“İlahi hatun sen bilmiyor musun ki, hayvanlar oruç tutmaz, sen bilmiyor musun ki hayvanlar
namaz kılmaz, sen bilmiyor musun ki, hayvanlar açık yerlerini örtme ihtiyacı duymazlar, sen bilmez misin ki hayvanlar sorumlu değildir..”

Cemal Hoca cemaate döner:
“Nasıl bizim bu saf hatuna iyi söylemiş miyim?”

Cemaatte gülüşmeler.. mesaj alınmıştır..

Yorum Yapın

Mesajınız